HOME > blogy > Jak zvolit rozteč pixelů LED: P0.9, P1.2, P1.5, P1.8, P2, P2.5

blogy

Aktualizováno v červenci 14, 2026

Jak zvolit rozteč pixelů LED: P0.9, P1.2, P1.5, P1.8, P2, P2.5

Obsah 01 — Proč je rozteč pixelů špatným výchozím bodem 02 — Vzorec pro výpočet pozorovací vzdálenosti 03 — Rozteč pixelů vs. velikost obrazovky vs. rozlišení 04 — Okolní světlo, jas a prostředí 05 — Skutečný rozdíl v nákladech 06 — Přizpůsobení rozteče pixelů aplikaci 07 — Čtyři projekty, čtyři rozhodnutí 08 — Často kladené otázky

DV

Inženýrský tým DOIT VISION

15 klíčových inženýrů · Šen-čen, Čína Naposledy hodnoceno:

14. července, 2026

Jak vybrat rozteč pixelů LED diod P0.9 P1.2 P1.5 P1.8 P2 P2.5 podle vzorců pro vzdálenost pozorování Rychlá odpověď – Rámec pro rozhodování
Pohledová vzdálenost jako první
  • → Minimální vzdálenost (m) = rozteč pixelů (mm)
  • → Pohodlný rozsah = rozteč × 2 až × 3
  • → Toto je ta nejdůležitější proměnná
Druhé životní prostředí
  • → COB/MIP nad 400 luxů okolního světla
  • → SMD jemné pro kontrolované vnitřní prostory
  • → Kontrast COB: 8 000:1 vs. SMD 3 000:1
Poslední rozpočet
  • → P1.2 má o 56 % více LED diod/m² než P1.5
  • → Vylepšení P1.5 → P1.2 = +30–50 % nákladů na rozvaděč
  • → Pokud se kvalifikují dva tóny, vyberte ten hrubší

01 — Proč je rozteč pixelů špatným výchozím bodem

Počkejte – nejprve se zeptejte na tyto otázky

Když se klient zeptá: „Měli bychom zvolit P1.2 nebo P1.5?“, většina integrátorů na tuto otázku odpoví přímo. To je špatný krok.

Rozteč pixelů je výstup, nikoli vstup. Správným výchozím bodem jsou vždy stejné tři otázky: Jak daleko bude publikum sedět od obrazovky? Jaký obsah bude zobrazen? Jaký je dostupný rozpočet v poměru k ploše obrazovky? Odpovězte na tyto tři otázky a rozteč pixelů se vybere sama.

Debata o P1.2 vs. P1.5 je skutečná – ale záleží na ní až po stanovení geometrie pozorování. Obrazovka P1.5 pozorovaná ze vzdálenosti 4 metrů poskytuje vnímané rozlišení vyšší než obrazovka P1.2 pozorovaná ze vzdálenosti 2 metrů, protože ve vzdálenosti 2 metrů se divák nachází v minimální pohodlné pozorovací vzdálenosti pro obě výšky tónu. Stejná logika platí i na druhém konci: LED displej P2.0 nebo P2.5 správně specifikovaný pro pozorovací vzdálenost 10 m a více překoná displej P1.5, který byl pro stejný prostor nadhodnocen a v důsledku toho podhodnocen.

Chybné pochopení této posloupnosti vede k tomu, že projekty nakonec bývají nadměrně specifikované a s nadměrným rozpočtem, nebo naopak podhodnocené s viditelnou pixelovou strukturou, z čehož klient viní integrátora.

Tato příručka prochází rozhodnutí ve správném pořadí: nejdříve vzdálenost, pak rozlišení, třetí prostředí a nakonec rozpočet.

02 — Vzorec pro výpočet pozorovací vzdálenosti

Dva vzorce. Použijte oba.

Diagram vzorce pro minimální a pohodlnou pozorovací vzdálenost LED displeje podle rozteče pixelů P0.9 až P2.5

Prvním je pravidlo minimální vzdálenosti – rychlé a spolehlivé pro konverzace s klienty:

Minimální pozorovací vzdálenost (m) = Rozteč pixelů (mm) × 1

P1.5 znamená minimum 1.5 m. P2.5 znamená minimum 2.5 m. V této vzdálenosti jsou jednotlivé pixely technicky viditelné i při bližším zkoumání, ale obraz je pro většinu typů obsahu přijatelný.

Druhým je pohodlný pozorovací úhel – to, co je vlastně důležité při navrhování:

Pohodlná pozorovací vzdálenost (m) = Rozteč pixelů (mm) × 2 až × 3

Pro statický obsah s velkým množstvím detailů – datové dashboardy, prezentace s velkým množstvím textu, monitorování v řídicí místnosti – použijte ×2. Pro video, pohyblivou grafiku a obecné audiovizuální zařízení, kde je méně patrná struktura drobných pixelů, použijte ×3.

Tyto dva vzorce dohromady poskytují minimální prahovou hodnotu a cílový rozsah – což je to, co vyžaduje plánování projektu.

Okolní osvětlení se měří v luxech. Jas displeje se měří v nitech (cd/m²).

Pixel Pitch Minimální vzdálenost (×1) Doporučený rozsah (×2–×3) typické použití
P0.90.9m1.8 m - 2.7 mStudia VP/XR, vysílání
P1.21.2m2.4 m - 3.6 mŘídicí místnosti, zasedací místnosti
P1.51.5m3.0 m - 4.5 mKonferenční místnosti, lobby
P1.81.8m3.6 m - 5.4 mŠkolicí místnosti, showroomy
P2.02.0m4.0 m - 6.0 mAuditorium, velké lobby
P2.52.5m5.0 m - 7.5 mVelké auditoria, atria
Praktická poznámka

Tato čísla předpokládají řízené vnitřní osvětlení. V prostředí s vysokým okolním světlem – denním světlem osvětlené haly, maloobchodní prostory – vnímaná ostrost klesá a minimální vzdálenost se efektivně posouvá blíže. Tato interakce je popsána v kapitole 04.

03 — Trojúhelník rozlišení

Rozteč pixelů vs. velikost obrazovky vs. rozlišení

Diagram vztahu trojúhelníku k rozteči pixelů LED obrazovky, nativnímu rozlišení a rozlišení pro integrátory

Rozteč pixelů určuje, kolik pixelů se vejde do dané oblasti obrazovky. Pro jakoukoli pevnou velikost obrazovky změna rozteče pixelů mění nativní rozlišení – a to má přímý dopad na zdroj signálu, produkci obsahu a očekávání klienta.

Vzorec:

Horizontální pixely = Šířka obrazovky (mm) / Rozteč pixelů (mm)
Vertikální pixely = Výška obrazovky (mm) / Rozteč pixelů (mm)

Pro plátno o rozměrech 6 m × 3.375 m (standardní poměr stran 16:9)

Pixel Pitch Horizontálně × Vertikálně Nativní rozlišení Ekvivalent k
P0.9× 6667 3750~25MPVýrazně nad 4K
P1.2× 5000 2813~14MPNad 4 tis
P1.5× 4000 2250~9MPTřída 4K
P1.8× 3333 1875~6MPMezi 2K a 4K
P2.0× 3000 1688~5MPMírně nad 2K
P2.5× 2400 1350~3.2MPPod 2K

Pro menší zasedací místnost — 4 m × 2.25 m (16:9)

Pixel Pitch Horizontálně × Vertikálně Nativní rozlišení Ekvivalent k
P1.2× 3333 1875~6MPMezi 2K a 4K
P1.5× 2667 1500~4MPTéměř 4K
P1.8× 2222 1250~2.8MPNad 2 tis
P2.0× 2000 1125~2.25MPMírně nad 2K

Kritická otázka: jaký zdroj signálu klient ve skutečnosti posílá do zdi?

Ve většině firemních AV instalací je odpovědí notebook, přehrávač médií nebo systém pro videokonference – všechny s výstupem v nejlepším případě 1080p nebo 4K. Stěna P1.2 o rozměrech 6×3.375 m má nativní rozlišení zhruba 5000×2813, což přesahuje 4K. Zvětšení rozlišení 4K zdroje pro vyplnění tohoto plátna funguje – ale znamená to, že dodatečná hustota pixelů, za kterou jste zaplatili, není plně využita.

To není argument proti P1.2. Je to argument pro pochopení toho, co si vlastně kupujete. V našich projektech v Los Angeles – stěny COB Pro P1.2 o rozměrech od 4×3 m do 6×2 m – bylo rozhodnutí o hustotě pixelů řízeno pozorovací vzdáleností, požadavky na přesnost obsahu a potřebou nativního rozlišení blízkého 2K pro komerční reklamu s vysokým rozlišením. V těchto vzdálenostech poskytuje P1.2 viditelně ostřejší vykreslení textu a jemnější detaily obrazu než P1.5, bez ohledu na to, co říká aritmetika rozlišení.

Trojúhelník rozlišení

Velikost obrazovky určuje plátno. Rozteč pixelů určuje počet pixelů. Zdroj signálu určuje, kolik z tohoto počtu pixelů se využije. Před zadáním zarovnejte všechny tři parametry.

04 — Na životním prostředí záleží

Okolní světlo, jas a interakce rozteče pixelů s prostředím

Srovnávací diagram kontrastu odrazu okolního světla u zapouzdření COB MIP versus SMD LED

V diskusích o specifikacích se klade největší důraz na rozteč pixelů. Okolní světlo se tomu stává jen zřídka. U značné části reálných instalací je to naopak.

Praktická realita je následující: COB displej P1.5 v dobře kontrolované místnosti s okolním osvětlením 200 luxů poskytne ostřejší vnímanou kvalitu obrazu než SMD displej P1.2 v denním světle osvětlené hale s osvětlením 800 luxů. Rozdíl v rozteči pixelů je skutečný – rozdíl v prostředí je větší.

Proč je zde důležitá technologie zapouzdření

Zapouzdření COB a MIP pokrývá celý povrch modulu souvislou vrstvou pryskyřice nebo epoxidu, čímž eliminuje odkryté mezery mezi pixely, které jsou charakteristické pro SMD konstrukci. Tyto mezery odrážejí okolní světlo přímo zpět k divákovi, čímž snižují kontrast a vyblednou obraz. V podmínkách s vysokým okolním osvětlením vyžadují SMD displeje výrazně vyšší jas, aby tento problém kompenzovaly – což urychluje degradaci LED diod a zvyšuje spotřebu energie.

U COB displejů černý pryskyřičný povrch absorbuje okolní světlo, spíše než aby ho odrážel. Proto COB panely obvykle vykazují kontrastní poměry 8 000:1 až 12 000:1 za okolního světla, ve srovnání s 3 000:1 až 5 000:1 u ekvivalentních SMD panelů ve stejném prostředí. Tento rozdíl je znatelný při běžné pozorovací vzdálenosti.

Požadavky na jas podle prostředí

Okolní osvětlení v luxech. Jas displeje v nitech (cd/m²).

životní prostředí Okolní světlo (luxy) Doporučený jas Kompatibilní rozsah tónů
Vysílání / viceprezident pro studio800-1200800 1200–XNUMX XNUMX nitůP0.9 – P1.5 COB/MIP
Kontrolní místnost300-500400 600–XNUMX XNUMX nitůP1.2 - P1.5
Konferenční místnost (řízená)200-400300 500–XNUMX XNUMX nitůP1.2 - P2.0
Firemní lobby (s denním osvětlením)500-1000600 1000–XNUMX XNUMX nitůP1.5 - P2.5
Obchodní patro (smíšené)600-1200800 1500–XNUMX XNUMX nitůP1.8 - P2.5
Cvičebna300-500300 500–XNUMX XNUMX nitůP1.5 - P2.5
Poznámka ke kalibraci jasu

LED displeje obvykle běží v denním provozu na 30–50 % maximálního jasu, aby se prodloužila životnost panelu. Ověřte, zda jmenovitý jas displeje při 50% výkonu stále splňuje požadavky prostředí – nejen maximální specifikaci.

V našem kanadském projektu – 65m² Brick řady P1.5, stropní montáž – klient požadoval imerzivní 4K obsah s diváky sledujícími směrem nahoru z blízkého pozorovacího dosahu. Výška stropu umístila displej do pohodlného pozorovacího dosahu pro P1.5 (3.0 m–4.5 m). S rozlohou 65 m² poskytuje P1.5 nativní rozlišení výrazně nad třídou 4K, takže P1.2 je zbytečný jak z hlediska rozlišení, tak i nákladů.

Pro stropní instalace obecně platí, že P1.5 je praktický limit pro jemný rozteč pro většinu prostor. Výjimkou jsou imerzivní prostředí s nízkým stropem, kde je divák záměrně blízko povrchu.

05 — Analýza nákladů

Skutečný rozdíl v nákladech mezi P1.2, P1.5, P2.0 a P2.5

Rozteč pixelů ovlivňuje náklady dvěma způsoby: počáteční cenou rozvaděče a dlouhodobými náklady na údržbu. Oba se škálují s hustotou pixelů. Ani jeden ze vztahů není lineární.

Proč jemnější tón stojí více

Menší rozteč pixelů znamená více LED diod na metr čtvereční. Panel P1.2 obsahuje přibližně 69 444 pixelů/m², ve srovnání se 44 444 u P1.5 a 25 000 u P2.0. To je 56% nárůst počtu LED diod z P1.5 na P1.2 a 178% nárůst z P2.0 na P1.2. Více LED diod znamená vyšší náklady na součástky, menší výrobní tolerance, nižší výtěžnost a složitější obvody budičů – to vše se odráží v ceně skříně.

Index relativních nákladů (P2.0 = 1.0)

Pixel Pitch Hustota pixelů (pixely/m²) Relativní náklady na skříň Relativní náklady na údržbu
P0.9123,4573.5× – 4.5×Vysoký
P1.269,4442.0× – 2.5×Středně vysoká
P1.544,4441.4× – 1.7×Střední
P1.830,8641.2× – 1.4×Středně nízká
P2.025,0001.0× (výchozí hodnota)Nízké
P2.516,0000.75× – 0.85×Nízké

Relativní indexy pro plánování rozpočtu. Skutečné ceny se liší podle typu zapouzdření, konstrukce skříně a objemu objednávky.

Otázka ceny upgradu

Častý klient se ptá: „O kolik více stojí přechod z P1.5 na P1.2?“ Pro typickou instalaci o rozloze 20 m² představuje upgrade z P1.5 na P1.2 přibližně o 30–50 % vyšší náklady jen na rozvaděč, a to před jakýmikoli změnami v nosné konstrukci nebo požadavcích na řídicí jednotku. Pro instalaci o rozloze 65 m² – náš projekt kanadského stropu – se tato rozdílnost stává významnou rozpočtovou položkou. V tomto projektu nebyla P1.5 vybrána jako kompromis, ale jako technické rozhodnutí: nativní rozlišení v tomto měřítku již překročilo 4K a geometrie zobrazení potvrdila výběr sklonu.

Náklady na údržbu se škálují podle počtu pixelů

Každá LED dioda je potenciálním bodem selhání. Panel P1.2 má o 56 % více bodů selhání na m² než panel P1.5. U pevných instalací s údržbou z předního přístupu je to zvládnutelné. U instalací namontovaných na stropě nebo s přístupem pouze zezadu s sebou každá údržba nese vyšší náklady na práci – což znamená, že dlouhodobý rozdíl v celkových nákladech na vlastnictví (TCO) mezi P1.2 a P1.5 je větší, než naznačuje cenový rozdíl rozvaděče.

P2.0 a P2.5 na trzích citlivých na rozpočet

LED displeje P2.0 a P2.5 zaujímají odlišné postavení, které jemné diskuse často přehlížejí. Na trzích v jihovýchodní Asii, na Středním východě, v Africe a Latinské Americe – kde jsou náklady na pracovní sílu nižší a rozpočty projektů omezenější – představují SMD moduly P2.0 a P2.5 v kombinaci s bezrámovými montážními konstrukcemi bez svarů dominantní metodu instalace pevných vnitřních displejů. Nejedná se o kompromisní přístup. Jedná se o správně navržené řešení pro prostředí, kde pozorovací vzdálenost přesahuje 6 m, požadavky na obsah jsou text a standardní video a dlouhodobou provozuschopnost zajišťuje místní pracovní síla.

Ekonomika je poháněna objemem výroby. SMD moduly P2.0 a P2.5 se vyrábějí ve velkém pro čínský velkoobjemový domácí trh – kostely, školy, vládní budovy, komunitní centra. Tento objem výroby udržuje nízké ceny modulů a spolehlivé dodavatelské řetězce.

Závěrem

Pokud pozorovací vzdálenost pohodlně podporuje P1.5, upgrade na P1.2 přináší klesající vizuální návratnost a zároveň zvyšuje jak počáteční výdaje, tak dlouhodobou údržbu. Upgradujte na P1.2, když to vyžaduje geometrie – ne jako výchozí prémiovou možnost. A pokud pozorovací vzdálenost, typ obsahu a rozpočet směřují na P2.0 nebo P2.5, specifikujte to podle toho, aniž byste to považovali za snížení úrovně.

06 — Rozhodovací tabulka

Přizpůsobení rozteče pixelů aplikaci: 12 scénářů

Jak číst tuto tabulku: začněte se vzdáleností sledování. Pokud typická poloha publika spadá do doporučeného rozsahu pro danou výšku tónu, je tato výška tónu technicky způsobilá. Zkontrolujte okolní osvětlení – pokud je prostředí s vysokým osvětlením, přejděte k COB nebo MIP bez ohledu na výšku tónu. Poté aplikujte rozpočtovou citlivost: pokud jsou obě možnosti výšky tónu technicky způsobilé, je hrubší výška tónu správnou technickou volbou, pokud specifický obsah nebo požadavky klienta neodůvodňují jemnější možnost.

Jak vybrat rozteč pixelů LED diod P0.9 P1.2 P1.5 P1.8 P2 P2.5 podle vzorců pro vzdálenost pozorování
editaci videa Typická pozorovací vzdálenost Okolní světlo Doporučená výška tónu Minimální obrazovka pro 2K Poznámky
Viceprezident / XR studio1.5 m - 3 m800–1200 luxůP0.9 – P1.2 COB1.8 m × 1.0 mObnovovací frekvence ≥7680Hz pro snímání z kamery
Vysílací studio2 m - 4 m600–1000 luxůP1.2 – P1.5 COB2.4 m × 1.35 mPřesnost barev je kritická; pouze COB/MIP
Kontrolní místnost2 m - 4 m300–500 luxůP1.2 - P1.52.4 m × 1.35 mProvoz 24/7; výhodou je přístup zepředu
Zasedací místnost / manažerský tým2.5 m - 4 m200–400 luxůP1.2 - P1.52.4 m × 1.35 mČasto nahrazují LCD videostěny
Konferenční místnost3 m - 5 m200–400 luxůP1.5 - P1.83.0 m × 1.69 mP1.5 dostačující pro většinu podnikových AV
Cvičebna3 m - 6 m300–500 luxůP1.5 - P2.03.0 m × 1.69 mVelké publikum, různé vzdálenosti sedadel
Maloobchodní showroom2 m - 5 m600–1200 luxůP1.8 - P2.5-Priorita jasu před hustotou pixelů
Firemní lobby4 m - 8 m500–1000 luxůP2.0 - P2.5-Vysoké okolní světlo; významná výhoda COB
hlediště6 m - 15 m100–300 luxůP2.0 - P2.54.0 m × 2.25 mVýběr jízdních stupňů pro zobrazení vzdálenosti
Dům uctívání8 m - 20 m200–500 luxůP2.0 - P2.5-Text a video; SMD provedení; společný nástěnný modul
Instalace na stropZávislé na výšce stropuOvládáníP1.5 - P2.0-Přístup k údržbě je hlavním omezením
Pronájem na akce / turné4 m - 12 mProměnlivýP2.0 - P3.9-Priorita hmotnosti a rychlosti nastavení
Instalace na různé vzdálenosti

Pokud jsou někteří diváci ve vzdálenosti 2 m a jiní v 6 m ve stejné místnosti: design pro nejbližšího diváka – ten uvidí pixelovou strukturu jako první. Stěna P1.5, která funguje pro diváka v první řadě ve vzdálenosti 2.5 m, bude vždy fungovat i pro diváka v zadní řadě ve vzdálenosti 6 m. Opak neplatí.

07 — Reálné projekty

Čtyři projekty, čtyři rozhodnutí

Každý projekt ilustruje jinou rozhodovací logiku – někdy ospravedlňuje prémiovou specifikaci, jindy potvrzuje, proč byla hrubší výška tónu správným rozhodnutím.

Instalace studiového LED osvětlení DOIT VISION P0.9 COB Pro do rohu, New Jersey, 33 metrů čtverečních
Instalace stropního 4K LED displeje DOIT VISION P1.5 Brick Series v Kanadě, 65 metrů čtverečních
DOIT VISION P2.5 SMD LED displej, instalace na pódium kostela, modlitebna v Jižní Koreji
Instalace komerčních LED displejů DOIT VISION P1.2 COB Pro, reklama v Los Angeles
Projekt 1
New Jersey — 33 m² P0.9 COB Pro, Direct-Corner

Profesionální video produkční společnost. Celková plocha 33 m², COB Pro P0.9, konfigurace direct-corner. Přesně věděli, co si dávají za cíl.

  • Pozorovací vzdálenost menší než 1 m v nejbližší poloze
  • P0.9 byla minimální technicky vhodná možnost
  • COB potřebný pro odolnost proti mechanickému namáhání v rohu
  • Výsledek: pohlcující obsah, žádná viditelná pixelová struktura
Projekt 2
Los Angeles — Více COB Pro P1.2, různé poměry

Reklamní displeje pro komerční účely orientované na veřejnost o rozměrech od 4×3 m do 6×2 m. Veřejnost se mohla k povrchu přiblížit a dotknout se ho.

  • Nativní rozlišení téměř 2K pro komerční HD obsah
  • Riziko veřejného kontaktu → COB je jediná schůdná možnost
  • P1.5 by byl zblízka viditelně měkčí
  • Výsledek: Odolný, rozlišení téměř 2K, vícestranný poměr stran
Projekt 3
Kanada — 65m² P1.5 Brick Series, stropní montáž

Velkoformátová stropní instalace, pohlcující 4K zážitek, diváci hledící vzhůru zblízka.

  • 65 m² P1.5 překračuje nativní rozlišení 4K
  • P1.2 by znamenal dodatečné náklady bez vizuálního přínosu
  • Správný bod rozpočtu udržován, požadavek 4K
  • Výsledek: 4K za správnou cenu – žádný kompromis
Projekt 4
Jižní Korea — Dvojitá 6×4m P2.5 SMD, Dům uctívání

Dvě plátna po stranách pódia, celkem 48 m². Standardní SMD, přímá instalace modulů na stěnu bez rozvaděčů.

  • Pozorovací vzdálenost 12 m (výrazně za hranicí P2.5)
  • SMD je v pořádku pro prostředí kostela s intenzitou 200–400 luxů
  • COB by byl neoprávněný náklad při 12 milionech
  • Výsledek: Jasný text a video o 30 % levnější než u rozvaděče
Potřebujete pomoc s určením správné rozteče pixelů pro váš projekt?

Zašlete nám rozměry místnosti, pozorovací vzdálenost a požadavky. Potvrdíme vám nabídku a do jednoho pracovního dne vám zašleme cenovou nabídku.

Žádost o konzultaci ohledně prezentace →

Nejčastější dotazy

Za kontrolovaných podmínek se statickým, detailním obsahem – jemným textem, datovými tabulkami, grafikou s vysokým kontrastem – většina lidí vnímá rozdíl až do vzdálenosti přibližně 3 m. Za hranicí 3 m je rozdíl za normálních podmínek obsahu marginální. U videa a pohyblivého obsahu se pro většinu lidí znatelný rozdíl zmenšuje na méně než 2 m. Pokud je vaše primární pozorovací pozice větší než 3 m, koncový uživatel si pravděpodobně nevšimne přechodu z P1.5 na P1.2.

Zřídka. P0.9 je správnou volbou, když je pozorovací vzdálenost trvale menší než 1 m, když aplikace zahrnuje imerzivní nebo téměř kontaktní obsah, nebo když má klient specifické profesionální požadavky – jako v našem projektu studia viceprezidenta v New Jersey. Pro standardní zasedací místnost, kde nejbližší divák sedí 2.5 m nebo více od obrazovky, neposkytuje P0.9 žádnou znatelnou výhodu oproti P1.2 a oproti P2.0 má 3.5×–4.5× vyšší nákladovou přirážku. Specifikujte ji, když to vyžaduje geometrie, ne jako prestižní variantu.

Začněte s výškou stropu. Změřte svislou vzdálenost od zobrazovací plochy k úrovni očí diváka. Použijte pravidlo ×1 pro minimální prahovou hodnotu a ×2–×3 pro pohodlný dosah. U většiny komerčních stropních instalací umisťuje výška stropu diváky do vzdálenosti 3–6 m od povrchu – což řadí P1.5–P2.0 do kvalifikovaného rozsahu. P1.5 je praktický limit jemného sklonu pro většinu stropních aplikací. Jemnější sklon zvyšuje náklady a složitost údržby bez vizuálního efektu v typických výškách. Výjimka: imerzivní prostředí s nízkým stropem, kde je divák záměrně blízko.

Použijte přímo poměr hustoty pixelů. P1.2 má o 56 % více LED diod na metr čtvereční než P1.5. Výroba, instalace a údržba každé z nich stojí peníze.“ Pak se zaměřte na pozorovací vzdálenost: „Při pozorovací vzdálenosti X metrů vaše oko nedokáže rozlišit další pixely, které P1.2 poskytuje oproti P1.5. Platili byste za rozlišení, které je fyzicky neviditelné z místa, kde sedí vaše publikum.“ Pokud klient stále chce P1.2, je to platná volba – ale měl by ji učinit s přesnými informacemi, ne s předpokladem, že jemnější výška tónu je vždy lepší.

Ano, dvěma způsoby. Zaprvé, pronajímané displeje upřednostňují hmotnost, rychlost nastavení a strukturální odolnost před hustotou pixelů – pronajímaná skříň P2.0 nebo P2.5, která se spustí za čtyři hodiny, má větší provozní hodnotu než skříň P1.2, která vyžaduje pečlivé zacházení a delší dobu nastavení. Zadruhé, vzdálenosti pro sledování při promítání jsou obvykle větší – diváci na akcích jsou zřídka blíže než 4–6 m od obrazovky, což řadí P2.0–P3.9 do kvalifikovaného rozsahu pro většinu aplikací pro živé akce. Pronajímané panely s jemným roztečem rozlišení (P1.5 a nižší) jsou specializované: firemní akce s prezentacemi zblízka, televizní kulisy, virtuální produkce. Nejedná se o univerzální pronajímaný inventář.

To závisí na velikosti obrazovky, nejen na rozteči pixelů. Na obrazovce o rozměrech 4×2.25 m poskytuje P1.5 nativní rozlišení přibližně 2667×1500 – blízké, ale ne stejnému rozlišení jako 4K. P1.2 při stejné velikosti dává přibližně 3333×1875, což je mezi 2K a 4K. Ani jeden z nich nedosahuje při této velikosti obrazovky skutečného rozlišení 4K (3840×2160). Abyste dosáhli nativního rozlišení 4K z LED stěny , potřebujete buď větší obrazovku (přibližně 5.76 m × 3.24 m při P1.5), nebo jemnější rozteč (P0.9 při 3.46 m × 1.94 m). Pokud je váš zdroj signálu 2K a vaše obrazovka je široká méně než 5 m, je P1.5 správnou volbou. Přechod na P1.2 pro „získání 4K“ na obrazovce o úhlopříčce 4 m je chyba ve specifikaci – matematika to nepodporuje.

Při identické rozteči pixelů poskytuje COB vyšší vnímaný kontrast a rovnoměrnější vzhled povrchu za okolního světla. Černý pryskyřičný povrch absorbuje okolní světlo, spíše než ho odráží – kontrastní poměry 8 000:1–12 000:1 za okolního světla oproti 3 000:1–5 000:1 u ekvivalentního SMD ve stejném prostředí. Nejviditelnější je to ve scénářích se smíšeným obsahem: když displej zobrazuje současně jasně bílé i tmavé oblasti, COB zachovává detaily stínů, které SMD za okolního světla vybledne. V prostředích nad 400 luxů překoná zapouzdření COB s jakoukoli roztečí pixelů SMD při jemnější rozteči ve vnímané kvalitě obrazu.

Čtyři oblasti vyžadují pozornost nad rámec standardní instalace na stěnu. Hmotnost skříněk: skříně s jemnou roztečí jsou hustší – ověřte, zda stropní konstrukce unese plnou hmotnost instalace s bezpečnostním faktorem alespoň 3×. Tepelný management: teplo stoupá a displeje montované na strop zachycují teplo na montážním povrchu – ověřte, zda tepelná konstrukce skříně zvládá nepřetržitý provoz za podmínek sníženého proudění vzduchu. Přístup pro údržbu: každá servisní událost vyžaduje vybavení pro přístup ze strany – specifikujte skříně pro údržbu s přístupem zepředu a navrhněte rozvržení tak, aby bylo možné jednotlivé skříně vyjmout, aniž by došlo k narušení sousedních jednotek. Pozorovací úhel: instalace na strop jsou prohlíženy zespodu pod úhlem – ověřte, zda vertikální pozorovací úhel displeje pokrývá celý rozsah poloh diváka, zejména v blízkosti obvodu místnosti.

Přineste nám stručný přehled

Začněte svůj projekt.

Výkres, fotografie staveniště nebo první nápad. Sdělte nám, co plánujete, a proberte detaily s naším technickým týmem.

Tyto údaje používáme k odpovědi na váš projekt. Oznámení o ochraně osobních údajů.